30. aprīlī attālināti norisinājās pasākums Zinātnieku nakts 2021, kuru šogad organizēja Latvijas Universitāte (LU). Apmeklētājiem zinātnieki piedāvāja iepazīt LU pētniecības daudzveidību, trīs virtuālajās skatuvēs nodrošinot izklaidējošas un izglītojošas aktivitātes visa vakara garumā.
Eiropas Zinātnieku nakts pasākums Latvijā notika jau 15. reizi un šogad vietnē zinatniekunakts2021.lv tā bija pieejams interesentiem jebkurā vietā Latvijā un pasaulē. Teju 20 paralēlās tiešraidēs Zinātnieku nakts 2021 apmeklētāji varēja vērot ap 15 dažādu Latvijas augstskolu un zinātnisko institūtu sagatavotās lekcijas, diskusijas, demonstrējumus, viktorīnas un citas aktivitātes, starp kurām sev piemērotākās programmā apmeklētāji varēja atlasīt pēc trīs kategorijām – Mazie pētnieki, Izzinātāji un Lielā zinātne.
LU kanālā visa vakara garumā tiešraidi varēja vērot trīs virtuālajās skatuvēs. Pasākumu atklāja LU rektors Indriķis Muižnieks, kurš akcentēja, ka zinātne ir atvērta un Latvijas zinātnei ir milzīga nozīme, lai tiktu galā ar problēmām un optimistiskāk varētu skatīties uz nākamo Zinātnieku nakti, kas droši vien jau notiks klātienē.
Skatuvē SINISTRUM programma iesākās ar interaktīvu prezentāciju, kurā tika atspoguļoti zibakcijas “Viena diena Latvijā” rezultāti, ļaujot ieraudzīt, kā un cik ātri Latvijas teritorijā ienāk pavasaris. Turpinājumā apmeklētāji varēja vērot starpdisciplināru uzvedumu DEGUMS, kas aicināja paplašināt skatījumu elpu un ožu. Košus un pārsteidzošus eksperimentus SINISTRUM skatuvē demonstrēja Ķīmijas (ĶF) un Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātes (FMOF), Ķīmiskās fizikas institūta (ĶFI) un Cietvielu Fizikas institūta (CFI) zinātnieki, demonstrējot luminiscenci, bateriju elektrodu, izotopus, gaismas neparasto dabu un citas interesantas lietas. Humanitāro zinātņu fakultāte (HZF) piedāvāja “Atpazīt valodu” interesantā spēlē un pētīja 1450. gada angļu manuskripta lapas, bet Pedagoģijas psiholoģijas un mākslas fakultāte (PPMF) aicināja uz nebijušu aktivitāti “Banānu klavieres un želejas bungas”. Bioloģijas institūts (BI) SINISTRUM skatītājus aicināja testa veidā atpazīt aizsargājamās augu sugas, bet Botāniskais dārzs – virtuāli paviesoties augu mājās. LU Muzejs ne tikai deva iespēju uzzināt vairāk par studentu karceri, bet arī aicināja “Pavasarīgi zvaigžņotā pastaigā” kopā ar astronomu Ilgoni Vilku. SINISTRUM tiešraides noslēgumā varēja noskatīties filmu “Latvijas stāsti” raidījuma sižetu par Latvijas vēstures institūtu.
Skatuvē DEXTRUM Zinātnieku nakts 2021 programma sākās ar LU Bibliotēkas diskusiju “Sabiedriskā zinātne. Quo Vadis?”. Turpinājumā ĶF iepazīstināja ar aktuālo Organiskās ķīmijas un Fizikālās ķīmijas katedrās, ĶFI stāstīja par zinātnes un industrijas sinerģiju, bet Fizikas institūts (FI) demonstrēja šķidro metālu. Turpinot ar dabaszinātnēm, FMOF pētnieki piedāvāja diskusiju “Kas notiek fiziķu prātos?”, bet Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultāte (ĢZZF) tiešsaistes prezentācijās noskaidroja senajā devona periodā valdošos apstākļus un demonstrēja karšu pārlūku darbībā. HZF piedāvāja noklausīties interviju ar austrumu kultūras speciālistu un stāstīs par Āzijas valodu zināšanu piedāvātajām karjeras iespējām. DEXTRUM virtuālās skatuves noslēgumā Atomfizikas un spektroskopijas institūta (ASI) zinātnieki iepazīstināja ar interesantiem faktiem no fizikas vēstures, dzīvsudrabu, rezonatoriem, nanomateriāliem un pastāstīja vairāk par Biofotonikas laboratoriju.
MAGNUM skatuvē ĶFI iepazīstināja ar Nanomateriālu laboratorijā veiktajiem pētījumiem, bet ĢZZF stāstīja par augsnes pētījumiem un augsnes karšu veidošanu, kā arī polārpētnieciskām ekspedīcijām. FMOF ne tikai prezentēja īstenotos pētījumus un projektus, bet arī apgāza mītus par energoefektivitāti un aicināja uz “Kvantu biljarda laboratoriju”. Ar japāņu kultūru iepazīstināja HZF, bet PPMF stāstīja par spēlēm mūsu ikdienā. Tiešsaistes diskusijā LU Muzejs MAGNUM skatītājus aicināja atpazīt 20. gadsimta 1. pusē fotografētus objektus, bet CFI palūkosjās uz Latvijas ražošanu, zinātni un inovācijām pasaules līmenī. ASI aicināja uz sarunu par zinātnieku sadarbību ar komercsektoru, bet vakara noslēgumā LU Studentu padome diskusijas formātā piedāvāja uzklausīt piecu jaunu zinātnieku / studentu pieredzes stāstus.
Vakaru noslēdza radio Naba ar tiešsaistes diskotēku “Astrozaurs 21”.
Visa vakara garumā ar skatītājiem kopā moderator: Elīna Krēmere, Artis Ozoliņš un Rihards Blese.
Papildus trīs galveno virtuālo skatuvju programmai, aizraujošas aktivitātes LU struktūrvienības piedāvāja arī Zinātnieku nakts 2021 platformas ekspo sadaļā.
Apmeklētāji aicināti dalīties ar stāstiem un foto no sava virtuālā Eiropas Zinātnieku nakts apmeklējuma sociālajos tīklos, lietojot tēmturi #zinatniekunakts2021. Vairāk par Zinātnieku nakti 2021 var lasīt ej.uz/zinatniekunakts2021.
Par Eiropas Zinātnieku nakti
Eiropas Zinātnieku nakts ir Eiropas Komisijas iniciēts pasākums, kas jau 14 gadus septembra pēdējā piektdienā vienlaicīgi noticis vairāk nekā 30 valstīs un 300 pilsētās. Sakarā ar ierobežojumiem Covid-19 slimības izplatības mazināšanai, 2020. gadā rudenī plānotā Eiropas Zinātnieku nakts tika pārcelta uz šī gada 30. aprīli un drošības nolūkos norisināsies tiešsaistē vietnē zinatniekunakts2021.lv.
Latvijā Eiropas Zinātnieku nakti šogad organizē Latvijas Universitāte (LU) sadarbībā ar vadošajām Latvijas augstskolām un zinātniskajiem institūtiem. Eiropas Zinātnieku nakts pasākumu īstenošanu tiek finansēta ERAF projekta 1.1.1.5. Atbalsts starptautiskās sadarbības projektiem pētniecībā un inovācijās Nr. 1.1.1.5/20/A/002 ietvaros.
Zinātnieku nakts 2021 norisināsies, ievērojot valstī noteiktos drošības pasākumus Covid-19 slimības izplatības ierobežošanai.